غنی و خان

عمران خان: اسلام‌آباد از برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند

neshananews

26 September 2020

عمران خان، نخست وزیر پاکستان می‌گوید که کشورش از برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری شام دیروز (جمعه، چهارم میزان) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که نخست وزیر پاکستان این موضوع را در جریان یک صحبت تلیفونی با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور مطرح کرده است.

در خبرنامۀ ارگ آمده است که آقای غنی و خان دیروز یک صحت مفصل تلیفونی داشته‌اند. روابط بین کابل و اسلام‌آباد، روند صلح افغانستان و برقراری آتش‌بس در افغانستان از موارد مهم این گفت‌وگوی تلیفونی بوده‌اند. به نقل از خبرنامه، نخست وزیر پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد از برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند.

عمران خان در این صحبت تلیفونی افزوده است که به منظور اعلام «حُسن‌ نیت» پاکستان

در حمایت این کشور از برقراری آتش‌بس در افغانستان به زودی وارد کابل خواهد شد. آقای خان اما زمان سفرش به کابل را مشخص نکرده است.

بر اساس اعلامیۀ ارگ، اعلام آماده‌گی عمران خان برای بازدید از افغانستان در حالی مطرح می‌شود که رییس‌جمهور غنی در جریان این گفت‌وگو نخست وزیر پاکستان را برای سفری به کابل ترغیب کرده است.

اسلام‌آباد در حالی از برقراری آتش‌بس در افغانستان اعلام حمایت می‌کند که هیأت دولت افغانستان در قطر سرگرم گفت‌وگو با گروه طالبان است. تلاش هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان برای قانع ساختن طالبان به توافق روی برقراری آتش‌بس تاکنون بی‌نتیجه بوده است.