EnLlysYXUAchXJJ

عمران خان: پاکستان از هیچ تلاشی برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان دریغ نمی‌کند

neshananews

19 November 2020

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سفرش به کابل می‌گوید که اسلام‌آباد از هیچ تلاش ممکن برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان و برقراری آتش‌بس فراگیر در این کشور دریغ نخواهد کرد.

عمران خان عصر امروز (پنج‌شنبه، 29 عقرب) پس از دیدار با رییس‌جمهور غنی در کابل در یک نشست خبری حضور یافت و از همکاری اسلام‌آباد برای کاهش ‌خشونت‌ها در افغانستان اطمینان داد. آقای خان می‌گوید که هدف این سفرش به کابل ایفای نقش پاکستان در کاهش خشونت‌ها و تأمین صلح در افغانستان است. او می‌افزاید که مردم و حکومت پاکستان طرف‌دار کاهش خشونت‌ها و تأمین صلح در افغانستان هستند و این کشور هر اقدام ممکن را برای کاهش میزان خشونت‌ها در افغانستان انجام خواهد داد.

نخست وزیر پاکستان همچنان دوام جنگ در افغانستان را زمینه‌ساز جنگ و خشونت در پاکستان عنوان می‌کند و اضافه می‌کند که در حال حاضر نیمی از جمعیت ایالت خیبرپختون‌خواه به دلیل دوام جنگ از مناطق‌شان بی‌جا شده‌اند. عمران خان همچنان می‌گوید که دوام جنگ در افغانستان باشنده‌گان دو طرف خط فرضی دیورند را متأثر ساخته است.

نخست وزیر پاکستان خاطرنشان می‌سازد که کشورش به دلایل یاد شده بیشتر از هر کشور دیگری طرف‌دار تأمین صلح در افغانستان است و در این راستا تلاش خواهد کرد. او از بهبود روابط و همکاری‌های بازرگانی میان دو کشور نیز اطمینان می‌دهد. عمران خان همچنان بر تقویت روابط میان نهادهای امنیتی دو کشور برای غلبه بر آن‌چه او تهدید تروریسم یاد می‌کند، اشارۀ مختصری کرده است.

گفتنی است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان بر اساس دعوت رسمی رییس‌جمهور غنی پیش از چاشت امروز وارد کابل شد. او در این سفر یک روزه‌اش به کابل با آقای غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد. تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه میان کابل و اسلام‌آباد محور اصلی صحبت‌های غنی و عمران خان بوده است.