غرق شدن کشتی

غرق شدن کشتی پناه‌جویان در ترکیه؛ تاکنون جسد ۲۹ شهروند افغانستان شناسایی شده است

neshananews

21 July 2020

وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرده است که تاکنون جسد ۲۹ تن از پناه‌جویان افغانستان که در جهیل «وان» در ترکیه غرق شده بودند، شناسایی شده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (سه‌شنبه، ۳۱ سرطان) در یک پیام ویدیویی با ارایۀ آخرین جزییات از غرق شدن کشتی حامل شهروندان کشور در دریاچۀ «وان» در ترکیه می‌گوید که در مجموع ۵۹ جسد از این دریاچه از آب بیرون کشیده شده‌اند که از این میان، ۲۹ تن آنان شهروندان افغانستان هستند.

او در مورد انتقال این اجساد به کشور می‌گوید که سه جسد امشب، چهار جسد فردا و ده جسد دیگر نیز روز جمعه از انقره به کابل انتقال داده می‌شوند. به گفتۀ او، این اجساد توسط شرکت‌های هوایی «کام‌ایر و آریانا» به افغانستان آورده خواهند شد. آقای هیواد از شهروندان کشور می‌خواهد که از مهاجرت‌های غیرقانونی خودداری کنند و زنده‌گی و سرنوشت‌شان را به دست قاچاق‌بران نسپارند.

این همه درحالی است که چندی پیش یک کشتی حامل حدود ۸۰ پناه‌جوی کشورهای مختلف به شمول شهروندان افغانستان در جهیل وان در جنوب‌شرق ترکیه، غرق شد. دریاچۀ وان در نزدیکی مرز ایران و در مسیری قرار دارد که از آن برای انتقال پناه‌جویان به ترکیه استفاده می‌شود.