غنی

غنی: انتقال قدرت از طریق انتخابات اصل است

neshananews

06 March 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که انتقال قدرت از طریق انتخابات برای موفقیت روند صلح یک اصل غیرقابل معامله است و این روند باید به مدیریت جامعۀ جهانی به پیش برود.

آقای غنی امروز (شنبه، شانزدهم حوت) در مراسم گشایش سال سوم دورۀ هفدهم شورای ملی، می‌گوید که قدرت سیاسی باید از طریق انتخابات به دولتی سپرده شود که پس از توافق صلح شکل خواهد گرفت. آقای غنی می‌افزاید که او برای هر نوع فداکاری حاضر است، اما این فداکاری نقض قانون اساسی و گریز از مسوولیتش برای نهادینه شدن صلح پایدار در کشور، نخواهد بود.

رییس‌جمهور بیان می‌کند که این انتخابات باید به مدیریت جامعۀ جهانی صورت بگیرد و حکومت او حاضر است در مورد زمان برگزاری این روند با طرف‌های دیگری گفت‌وگو کند. آقای غنی همچنان یادآور می‌شود که یگانه راه رسیدن به قدرت، کسب رأی شهروندان است. به سخن او، هر نهادی می‌تواند خواب و خیالی را روی کاغذ نوشته و به عنوان راه حل برای افغانستان تجویز کند، اما هیچ کسی نمی‌تواند در مورد انحلال نهادها و لغو قانون اساسی کشور تصمیم بگیرد.

رییس‌جمهور تضمین منطقه‌یی و بین‌المللی را برای تأمین صلح در افغانستان ضروری می‌داند و علاوه می‌کند که تلاش‌های حکومت و شورای عالی مصالحۀ ملی برای کسب این تضمین‌ها ادامه دارد.

آقای غنی تطبیق توافق احتمالی صلح، ادغام طالبان به دولت و برگشت مهاجران به کشور را نیازمندی‌های اساسی برای یک صلح پایدار در کشور عنوان می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که ساختار نظام پس از صلح باید «جمهوری» باشد و مشروعیتش را از طریق انتخابات به دست بیاورد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان به تازه‌گی طرح ایجاد حکومت مشارکتی را با رهبران حکومت و سیاسیون کشور در میان گذاشته است. حکومت و چهره‌های سیاسی تاکنون در این باره واکنش مشخصی نشان نداده‌اند.