غنی دو

غنی با سفیران امریکا، اتحادیۀ اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد دیدار کرد

neshananews

03 April 2021

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور با نماینده‌گان سیاسی امریکا، اتحادیۀ اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد در افغانستان دیدار و در مورد روند صلح کشور گفت‌وگو کرده است.

ارگ با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این دیدار پیش از چاشت امروز (شنبه، چهاردهم حمل) در قصر چهارچنار ارگ ریاست جمهوری در کابل صورت گرفته است.

در خبرنامۀ ارگ آمده است که افزون بر نماینده‌گان سیاسی امریکا، اتحادیۀ اروپا، ناتو، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در امور افغانستان، سفیران خارجی دیگری نیز در این نشست حضور داشتند.

بر اساس این خبرنامه، روند جاری صلح افغانستان محور اصلی گفت‌وگوی رییس‌جمهور با نماینده‌گان سیاسی کشورهای خارجی بوده است. طبق معلومات ارگ، رییس‌جمهور دیدگاه دولت افغانستان در پیوند به گفت‌وگوهای جاری صلح و نشست استانبول را به این نماینده‌گان سیاسی توضیح داده است.

نشست بین‌المللی استانبول در مورد صلح افغانستان قرار است تا کمتر از یک ماه دیگری در ترکیه برگزار شود. رهبران سیاسی کشور برگزاری این نشست را برای آیندۀ سیاسی افغانستان حیاتی توصیف می‌کنند.

ایالات متحدۀ امریکا در این نشست طرح حکومت مشارکتی را که پیشتر با رهبران دولت و طالبان شریک شده است، پیشنهاد خواهد کرد، اما رییس‌جمهور غنی با این طرح مخالفت دارد و درنظر دارد که برگزاری انتخابات زودهنگام را پیشنهاد کند.