صحبت تلیفونی غنی

غنی با نخست وزیر بریتانیا تلیفونی صحبت کرد

neshananews

27 February 2021

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور با باوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از طریق تلیفون صحبت کرده است.

ارگ با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این گفت‌وگوی تلیفونی شام دیروز (شنبه، نهم حوت) صورت گرفته است. روند صلح افغانستان، تقویت دیپلماسی منطقه‌یی و بین‌المللی برای حمایت از این روند محور این صحبت تلیفونی عنوان می‌شود.

در خبرنامۀ ارگ به نقل از آقای جانسون آمده است که کشورش از روند صلح افغانستان به گونۀ دوامدار حمایت خواهد کرد. به گفتۀ او، دیپلماسی منطقه‌یی و بین‌المللی یکی از ابزارهای تأثیرگذار برای موفقیت روند صلح در افغانستان تلقی می‌شود.

نخست وزیر بریتانیا در این تماس تلیفونی همچنان تأکید می‌ورزد که بریتانیا روی تقویت دیپلماسی برای موفقیت صلح افغانستان متمرکز خواهد شد. بر اساس خبرنامۀ ارگ، نخست وزیر بریتانیا در بخشی از صحبت‌هایش از افزایش خشونت‌ها در کشور انتقاد کرده است. به گفتۀ او، این خشونت‌ها روند جاری صلح را آسیب می‌زند و طالبان باید خشونت‌ها را در کشور کاهش دهند و به آتش‌بس سرتاسری تن بدهند.

این در حالی است که اخیراً تلاش‌های حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای جدی صلح با طالبان شدت گرفته است. به باور رییس‌جمهور، پس از روی کار آمدن ادارۀ جدید امریکا و تصمیم ناتو مبنی بر حفظ نیروهای این پیمان تا بهبود شرایط امنیتی در افغانستان، زمینۀ مساعدی برای موفقیت روند صلح مساعد شده است.