غنی و خان

غنی به خان: شهروندان افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس فراگیر هستند

neshananews

19 November 2020

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور خطاب به عمران خان، نخست وزیر پاکستان می‌گوید که شهروندان افغانستان انتظار دارند یک آتش‌بس فراگیر در کشور برقرار شود.

آقای غنی عصر امروز (پنج‌شنبه، 29 عقرب) در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر پاکستان در کابل از افزایش خشونت‌ها در افغانستان انتقاد می‌کند. آقای غنی می‌افزاید که نخست وزیر پاکستان در حالی از کابل بازدید می‌کند که افزایش خشونت‌ها به مهم‌ترین نگرانی شهروندان افغانستان بدل شده است.

آقای غنی می‌افزاید که شهروندان کشور به دنبال کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سرتاسری و فراگیر در کشور هستند. به سخن او، افزایش خشونت‌ها در کشور پذیرفتنی نیست و روند صلح باید در چوکات قانون اساسی افغانستان به نتیجه برسد.

همزمان با این، عمران خان، نخست وزیر پاکستان در این نشست خبری تعهد می‌سپارد که کشورش هر اقدام ممکن را برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان روی دست خواهد گرفت.

در کنار بحث صلح، رییس جمهور غنی بر بهبود روابط و همکاری‌های دوجانبه میان کابل و اسلام‌آباد تأکید می‌کند. آقای غنی می‌گوید که دولت افغانستان تلاش دارد فقر را کاهش دهد و تقویت همکاری میان پاکستان و افغانستان در کاهش فقر موثر واقع خواهد شد.

آقای غنی خاطرنشان می‌سازد که باید چهارچوب همکاری‌های منظم بر اساس تعامل دو جانبه میان دو کشور تعریف شود. رییس جمهور غنی یادآور می‌شود که برای بهبود روابط و تقویت همکاری‌های دو جانبه بین افغانستان و پاکستان به زودی به اسلام‌آباد خواهد رفت.

گفتنی است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان بر اساس دعوت رسمی رییس‌جمهور غنی پیش از چاشت امروز به کابل سفر کرد. او در پیوند به تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور با آقای غنی تبادل نظر کرده است.

انتظار می‌رود پس از این سفر فصل جدیدی از همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و پاکستان در بخش‌های تجارت، ترانزیت و اتصال منطقه‌یی آغاز شود.