غنی به طالبان

غنی به طالبان: اگر آتش‌بس نکنید ملت علیه شما بسیج می‌شود

neshananews

14 January 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور خطاب به طالبان می‌گوید که این گروه باید خشونت‌ها را کاهش دهند و آتش‌بس اعلام کنند؛ در غیر این صورت ملت در برابر آنان بسیج خواهد شد.

آقای غنی امروز (پنج‌شنبه، 25 جدی) در مراسم گشایش پروژه‌های اتصالی میان افغانستان و ترکمنستان طالبان را به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سرتاسری در کشور فرا خواند.

آقای غنی می‌گوید که طالبان باید نبض شهروندان افغانستان را بخوانند، خشونت‌ها را کاهش دهند و آتش‌بس اعلام کند. او می‌افزاید که تداوم خشونت‌ها از سوی طالبان در تضاد با اجماع ملی است. به گفتۀ آقای غنی، تداوم خشونت‌ها از سوی طالبان باعث می‌شود که ملت علیه این گروه بسیج شوند.

رییس جمهور همچنان خاطرنشان می‌سازد که شهروندان کشور روی روند صلح و پایان جنگ در کشور به اجماع ملی دست یافته‌اند.

دو روز پیش عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز جنگ افغانستان را فاقد راه حل نظامی توصیف کرد و خواهان کاهش خشونت‌ها در افغانستان شد. جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز در سفرش به قندهار خواستار کاهش خشونت‌ها در کشور شده است.

این همه در حالی است که همزمان با ادامۀ گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و گروه طالبان در قطر، خشونت‌ها همه‌روزه از شهروندان کشور قربانی می‌گیرد. طالبان اما تاکنون با کاهش خشونت‌ها موافقت نکرده‌اند.