غنی

غنی: توافق احتمالی صلح باید از سوی «جرگه» تصویب شود

neshananews

30 March 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که روند جاری صلح باید در چوکات قانون اساسی به نتیجه برسد و توافق احتمالی صلح نیز از طریق جرگۀ بزرگ تصویب شود.

آقای غنی امروز (سه‌شنبه، دهم حمل) در مراسم گشایش نهمین نشست قلب آسیا – پروسۀ استانبول در شهر دوشنبه، می‌گوید که توافق احتمالی صلح افغانستان باید به ثبات دایمی در کشور بینجامد.

آقای غنی می‌افزاید که این روند با گفت‌وگوهای دو جانبه میان دولت افغانستان و گروه طالبان به پیش برده می‌شود، باید در چوکات قانون اساسی کشور به نتیجه برسد. به بیان او، هر گونه تعدیل در قانون اساسی کشور از طریق راهکار مشخصی در این سند پیش‌بینی شده است.

رییس‌جمهور برگزاری انتخابات را برای انتقال قدرت به دولتی که در نتیجۀ توافق صلح ایجاد می‌شود، ضروری می‌داند. به باور او، برگزاری انتخابات زیر نظارت سازمان ملل متحد زمینه‌ساز پایداری صلح در کشور خواهد بود.

آقای غنی برقراری آتش‌بس را از مراحل ضروری در روند جاری صلح در کشور می‌خواند. آقای غنی می‌گوید که ادامۀ خشونت‌های روزانه از غیرنظامیان در افغانستان قربانی می‌گیرد. به باور او، آتش‌بس سرتاسری با نظارت جامعۀ جهانی باید در کشور برقرار شود.

این اظهارات در حالی از سوی رییس‌جمهور مطرح می‌شود که با مطرح شدن طرح حکومت مشارکتی صلح از سوی وزارت خارجۀ امریکا روند صلح کشور وارد مرحلۀ تازه‌یی شده است.

بر اساس این طرح، یک نشست بزرگ بین‌المللی برای صلح افغانستان قرار است در شهر انقرۀ، پایتخت ترکیه برگزار شود. در این نشست قرار است سنگ‌بنای یک حکومت جدید در کشور گذاشته شود.