غنی

غنی در مراسم گشایش بند کمال خان: از این پس آب خود را مفت به ایران نمی‌دهیم

neshananews

24 March 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور همزمان با گشایش بند کمال‌ خان می‌گوید که آب‌ دریای هلمند از این پس بر اساس «پیمان آب هلمند» بین افغانستان و ایران تقسیم خواهد شد.

آقای غنی امروز (چهارشنبه، چهارم حمل) در مراسم گشایش بند کمال خان می‌گوید که توافق‌نامۀ روشنی میان کابل و تهران روی تقسیم آب دریای هلمند وجود دارد. رییس‌جمهور می‌افزاید که تاکنون این توافق‌نامه به دلیل مشکلات داخلی در افغانستان تطبیق نشده، اما از این پس آب دریای هلمند بر اساس «پیمان آب هلمند» میان افغانستان و ایران تقسیم خواهد شد.

پیمان تقسیم آب دریای هلمند میان افغانستان و ایران در سال 1352 خورشیدی امضا شده است. بر اساس این توافق‌نامه، تنها 26 متر مکعب آب دریای هلمند در هر ثانیه به ایران تعلق می‌گیرد.

رییس‌جمهور خطاب به دولت ایران می‌گوید که افغانستان آب خود را مفت به کسی نمی‌دهد و ایران در بدل استفاده از آب‌های افغانستان باید تیل را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

او یادآور می‌شود که بند کمال خان به هدف تبدیل کردن ولایت نیمروز به مکان تولید گندم ساخته شده است. به گفتۀ او، از این پس ولایت نیمروز کندوی افغانستان و ایران خواهد بود.

این اظهارات آقای غنی همزمان با گشایش بند کمال خان در ولایت نیمروز در حالی مطرح می‌شود که پیش از این دولت ایران از ایجاد بندهای آبی در افغانستان انتقاد کرده است. حدود پنج سال پیش حسن روحانی، رییس‌جمهور وقت ایران اعلام کرد که تهران نسبت به ایجاد بندهای آب‌گردان در افغانستان بی‌تفاوت نخواهد ماند.