غنی در ارگ

غنی: دست‌کم 50 درصد عواید دولت دزدیده می‌شود

neshananews

28 March 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور از فساد گسترده در سیستم گرد‌آوری عواید دولت خبر می‌دهد و می‌گوید که دست‌کم 50 درصد از عواید دولت همه‌ساله دزدیده می‌شود.

آقای غنی امروز (یک‌شنبه، هشتم حمل) در مراسم گشایش شورای عالی جوانان در ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که عواید و هزینه‌های دولت به گونۀ گسترده‌یی حیف‌ومیل می‌شود.

رییس‌جمهور سیستم گردآوری عواید دولت در وزارت مالیه را دستخوش فساد گسترده توصیف می‌کند و از شورای عالی جوانان می‌خواهد که طرح‌های روشنی را برای جلوگیری از حیف‌ومیل عواید ملی با وزارت مالیه در میان بگذارند.

آقای غنی در ادامه، نظام مصرف عواید دولت را نیز دستخوش سوء‌استفاده توصیف می‌کند. به سخن او، بودجۀ دولت به گونۀ درست استفاده نمی‌شود و صدها مورد سوء‌استفاده در روند مصرف بودجۀ ملی وجود دارد.

رییس‌جمهور خاطرنشان می‌سازد که به شمول نهادهای مربوط به ریاست جمهوری، بیشتر اداره‌های دولتی تنخواه‌های بی‌جا به شماری از کارمندان خود پرداخت می‌کنند. او از تنخواه‌های مشاوران (ان.تی.ای) یاد می‌کند و می‌گوید که در بیشتر موارد هزینه‌ها در این بخش به هدر رفته است.

آقای غنی علاوه می‌کند که باید برنامۀ تشخیص ظرفیت‌ها در اداره‌های دولتی ایجاد شود و برای کارمندان دولت بر اساس کار‌آیی و خلاقیت تنخواه پرداخت شود.

این اظهارات آقای غنی در حالی مطرح می‌شود که اوایل سال میلادی 2021 وزارت مالیه تعهد کرد که تغییرات اساسی را در سیستم تنخواه‌دهی به مشاوران ارشد نهادهای دولتی به میان خواهد آورد. بر اساس برنامۀ این وزارت، قرار است درصدی قابل توجهی از تنخواه‌های مشاوران کاهش یابد و به تنخواه‌های معلمان و کارمندان پایین‌رتبۀ دولت افزود شود.