غنی

غنی: شفاخانه‌های دولتی باید به تصدی‌ها و شرکت‌های دولتی تبدیل شوند

neshananews

30 September 2020

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که مرکزهای درمانی کشور نیازمند اصلاحات جدی هستند و شفاخانه‌های دولتی باید به تصدی‌ها و شرکت‌های دولتی تبدیل شوند.

ارگ ریاست جمهوری شام دیروز (سه‌شنبه، هشتم میزان) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای غنی این مطلب را در دیدار با رییسان کمیسیون‌های صحت، تربیت بدنی، جوانان و رییس مجلس نماینده‌گان کشور مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، رییس‌جمهور در این دیدار تصریح می‌کند: «نظام صحی کشور به تغییر بنیادین ضرورت دارد و برنامۀ صحت‌مندی در کشور باید به گونۀ اساسی تجدید نظر شود.»

آقای غنی با اشاره به ضرورت اصلاح شفاخانه‌ها و مرکزهای درمانی کشور می‌افزاید که شفاخانه‌های دولتی پاسخگوی نیاز کنونی شهروندان نیستند و به اصلاحات جدی نیاز دارند. آقای غنی تأکید می‌ورزد که شفاخانه‌ها باید به تصدی‌ها و شرکت‌های دولتی تغییر شکل دهند.

این در حالی است که سمپوزیم ملی تقویت نظام صحی روز گذشته در کابل گشایش یافت. در جریان این سمپوزیم قرار است یک استراتژی ده ساله برای بهبود کیفیت خدمات صحی در کشور، تدوین شود. اما بر اساس محتوای قانون اساسی کشور دولت مکلف به عرضۀ خدمات درمانی رایگان به شهروندان است.