غنی

غنی: طالبان با ادامۀ خشونت‌ها فرصت موجود برای صلح را سبوتاژ می‌کنند

neshananews

16 March 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که طالبان با ادامۀ خشونت‌ها در کشور فرصت موجود برای صلح را سبوتاژ می‌کنند.

ارگ ریاست جمهوری امروز (سه‌شنبه، 26 حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که آقای غنی این مطلب را در واکنش به رویدادهای تروریستی دو روز پسین در کابل، هرات و بغلان مطرح کرده است.

به نقل از این خبرنامه، آقای غنی حمله بر افراد ملکی و تأسیسات عامه را جنایت ضد بشری عنوان کرده و می‌افزاید که طالبان با کشتار غیرنظامیان روند صلح را آسیب خواهند زد. به گفتۀ او، تداوم خشونت‌ها از سوی طالبان نشان می‌دهد که این گروه برای حل بحران جاری در کشور از راه صلح‌آمیز اراده‌یی ندارند.

این اظهارات آقای غنی در حالی مطرح می‌شود که طالبان سه حملۀ مرگ‌بار تروریستی را روز گذشته و امروز در کابل، بغلان و هرات راه‌اندازی کرده‌اند. در این حمله‌ها که دو مورد آن غیرنظامیان را هدف قرار داده است، دست‌کم هشت فرد ملکی جان باخته و بیش از 25 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح نیز با مطرح شدن طرح تازه‎یی از سوی وزارت خارجۀ امریکا سرعت گرفته است. طرف‌های صلح به شمول دولت و طالبان برای اشتراک در نشست بین‌المللی مسکو در پیوند به صلح کشور آماده‌گی می‌گیرند. همچنان در کمتر از دو هفتۀ دیگر یک نشست بزرگ دیگری با اشتراک رهبران ارشد دولت، طالبان و نماینده‌گان دیپلماتیک کشورهای منطقه‎یی در شهر انقرۀ ترکیه برگزار خواهد شد.