طالبان و غنی

غنی: طالبان با پذیرفتن آتش‌بس ارادۀ عملی خود را در روند صلح نشان دهند

neshananews

17 January 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که طالبان با پذیرفتن آتش‌بس باید ارادۀ عملی خود را برای برقراری صلح در کشور نشان دهند.

ارگ ریاست جمهوری امروز (یک‌شنبه، 28 جدی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای غنی این مطلب را در واکنش به کشته شدن دو قاضی زن در کابل مطرح کرده است. این خبرنامه به نقل از آقای غنی می‌افزاید که طالبان با انجام حمله‌های هدف‌مند در کشور به روند صلح آسیب می‌رسانند و به طولانی‌ شدن دامنۀ جنگ در کشور کمک می‌کنند.

رییس‌جمهور غنی کشتار افراد ملکی، کارمندان دولت و فعالان حقوق بشر را موارد آشکار جنایت جنگی از سوی طالبان عنوان می‌کند و علاوه می‌کند که طالبان باید از ترورهای هدف‌مند دست بردارند. به‌ گفتۀ او، این گروه باید با کاهش خشونت‌ها و توافق روی یک آتش‌بس سرتاسری ارادۀ واقعی خود را در روند صلح نشان دهند.

گفتنی است که در ادامۀ حمله‌های هدف‌مند در کشور بامداد امروز دو قاضی زن در شهر کابل از سوی افراد ناشناسی ترور شدند. با آغاز گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و طالبان در قطر ترور خبرنگاران، عالمان دین، فعالان حقوق بشر و کارمندان ملکی و نظامی دولت در کشور افزایش یافته است.

طالبان هرچند دست داشتن در این حمله‌های هدف‌مند را رد کرده‌اند، اما مسوولان نهادهای امنیتی کشور می‌گویند که بیشتر افرادی که به اتهام راه‌اندازی قتل‌های هدف‌مند بازداشت شده‌اند از اعضای گروه طالبان هستند.