غنی

غنی: قدرت سیاسی را به جانشین منتخب خود تحویل می‌دهم

neshananews

09 January 2021

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که قدرت سیاسی را به جانشین منتخب و قانونی خود تحویل خواهد داد.

آقای غنی در یک گفت‌وگوی ویژه با شبکۀ تلویزیونی امریکایی (سی.ان.ان) که امروز (شنبه، 20 جدی) به نشر رسید، این موضوع را مطرح کرده است. آقای غنی می‌افزاید که تنها صلح مثبتی که طالبان در ساختار موجود سیاسی شامل شوند، مورد قبول شهروندان و دولت افغانستان خواهد بود.

رییس‌جمهور تصریح می‌کند که در صورت فروپاشی ساختار کنونی دولت در روند صلح، ثبات سیاسی در کشور تأمین نمی‌شود و افغانستان دوباره به گذشته برخواهد گشت. او تأکید می‌کند که روند صلح باید در چوکات نظامی سیاسی موجود به نتیجه برسد. آقای غنی از این پیش در سفرش به ننگرهار در هفتۀ گذشته نیز این موضوع را یادآوری کرده است.

رییس‌جمهور با اشاره به تلفات نیروهای امنیتی کشور می‌گوید که در جریان دور دوم حکومت بیش از 40 هزار تن از این نیروها جان خود را از دست داده‌اند؛ در حالی که کمتر از صد تن از نیروهای خارجی در این مدت در افغانستان کشته شده‌اند.

این اظهارات آقای غنی در حالی مطرح می‌شود که در روزهای پسین گمانه‌زنی‌ها از برقراری حکومت موقت که طالبان در آن شامل خواهد شد در محافل سیاسی کشور بالا گرفته است. گفته می‌شود که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان که در روزهای اخیر از کابل دیدن کرده است نیز طرح برقراری حکومت موقت را با رهبری دولت در میان گذاشته است. گروه طالبان اما می‌گویند که تاکنون آنان گزینۀ حکومت موقت را به بحث نگرفته‌اند.

از سوی دیگر، یک عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت نیز هفتۀ پیش یادآور شد که طالبان ساختار نظام را در صدر آجندای پیشنهادی خود در گفت‌وگوهای قطر قرار داده‌اند و حکومت موقت تنها ساختاری است که می‌تواند به جنگ جاری پایان دهد.