غنی و اتمر

غنی مدال غازی امان‌الله خان را به اتمر اهدا کرد

neshananews

05 April 2021

وزارت امور خارجه اعلام کرده است که محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور مدال غازی امان‌الله خان را به محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور اهدا کرده است.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این مدال دولتی پیش از چاشت امروز (دوشنبه، شانزدهم حمل) در ارگ ریاست جمهوری به آقای اتمر اهدا شده است. این خبرنامۀ می‌افزاید که همچنان مدال میر مسجدی خان از سوی رییس‌جمهور غنی به میرویس ناب، معین امور سیاسی این وزارت اهدا شده است.

بر اساس این خبرنامه، برگزاری موفقانۀ دو نشست بین‌المللی در مورد افغانستان (ژنوا و نهمین نشست قلب آسیا – پروسۀ استانبول) از دلایل اهدای این مدال‌ها عنوان می‌شود.

به نقل از خبرنامۀ وزارت خارجه، رییس‌جمهور غنی همزمان با اهدای این مدال‌ها گفته است که وزارت خارجۀ در زمان مدیریت محمد حنیف اتمر توانسته اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی را پیرامون روند صلح کشور شکل دهد.

این در حالی است که به دنبال برکناری مسعود اندرابی از وزارت امور داخله و بالا گرفتن تنش‌های سیاسی میان ارگ و سپیدار، برخی از منابع از احتمال برکناری محمد حنیف اتمر از وزارت امور خارجه و جابه‌جایی شخصی از تیم عبدالله در این وزارت خبر می‌دهند. مراجع رسمی اما تاکنون در این پیوند اظهارنظری نکرده‌اند.