رییس جمهور

غنی: ناآرامی کنونی در کشور محصول اشتباه‌های گذشتۀ طالبان است

neshananews

21 October 2020

محمد اشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که طالبان مسوول دوام جنگ در کشور هستند و ناآرامی کنونی محصول اشتباه‌های گذشتۀ این گروه است.

آقای غنی امروز (چهارشنبه، 30 میزان) در مراسم معرفی اعضای جدید کابینه در مجلس نماینده‌گان، ناآرامی‌های کنون در کشور را محصول اشتباه‌های گذشته طالبان عنوان می‌کند. آقای غنی می‌گوید که طالبان در گذشته به خاطر اسامه بن‌لادن ، رهبر شبکۀ القاعده، افغانستان را با جهان مواجه ساختند و این گروه مسوول ادامۀ جنگ و ناآرامی‌های کنونی در کشور هستند.

رییس جمهور از این گروه می‌خواهد که روابط خود را با گروه‌های تروریستی قطع کنند و به خواسته‌های شهروندان کشور که قطع جنگ و خشونت در کشور است، اولویت بدهند.

گفتنی است که طالبان در زمان حاکمیت‌شان در افغانستان از متحدان نزدیک شبکۀ القاعده به شمار می‌رفتند و پس از رویداد یازدهم سپتامبر از تسلیمی رهبر این شبکه به امریکا سر باز زدند. این اقدام طالبان زمینۀ حملۀ امریکا به افغانستان را مساعد ساخت.

آقای غنی می‌افزاید که افغانستان در شرایط حاضر با چند خطر جدی از قبیل موج پنجم تروریسم، فساد، مواد مخدر و انکشاف نامتوازن روبه‌رو است. او تأکید می‌ورزد که مقابله با این خطرها به وحدت ملی و ارادۀ واحد نیاز دارد. رییس جمهور خاطرنشان می‌سازد که گروه‌های تروریستی که عمل‌کرد آن‌ها ربطی به اسلام ندارد، به هدف ناآرام ساختن منطقه در افغانستان جای گرفته‌اند. به گفتۀ آقای غنی، ارتش افغانستان این گروه‌ها را سرکوب خواهد کرد.

رییس جمهور خودکفایی کشور را یک نیاز جدی عنوان می‌کند و از نماینده‌گان مجلس می‌خواهد که زمینۀ تحرک و پویایی اقتصادی را در هماهنگی با حکومت ایجاد کنند. او تصریح می‌کند: «اولویت جدی حکومت این است که کشور به خودکفایی نزدیک شود و مصارف نیروهای امنیتی از بودجۀ داخلی تأمین شود.»

آقای غنی همچنان خاطرنشان می‌سازد که متحدان بین‌المللی دولت از جمله امریکا و اتحادیۀ اروپا به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهند داد.

این در حالی است که دو روز پیش سازمان ناتو اعلام کرده است که حمایت مالی این سازمان از نیروهای ارتش افغانستان تا سال 2024 میلادی تمدید خواهد شد.