غنی

غنی: پاکستان باید روشن بسازد که طرف‌دار صلح در افغانستان است یا ادامۀ جنگ

neshananews

18 April 2021

پس از روشن شدن زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که پاکستان باید روشن بسازد که طرف‌دار برقراری صلح در منطقه است یا از دوام جنگ حمایت می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که آقای غنی بامداد امروز (یک‌شنبه، 29 حمل) در سلسله نشست‌های شش‌ونیم صبح این موضوع را مطرح کرده است. به نقل از خبرنامۀ ارگ، آقای غنی می‌افزاید که ناامنی در افغانستان زمینه‌ساز بی‌ثباتی در منطقه است و کشورهای همسایه از جمله پاکستان نیز از دوام جنگ در افغانستان متأثر خواهند شد.

رییس‌جمهور یادآور می‌شود که خروج نیروهای خارجی فرصت مناسبی را برای تأمین صلح در کشور فراهم ساخته است؛ فرصتی که به سخن آقای غنی، باید برای برقراری صلح دایمی در کشور استفاده شود.

اشرف غنی خاطرنشان می‌سازد که اکنون زمان آن فرا رسیده که پاکستان مشخص بسازد که طرف‌دار برقراری صلح در افغانستان و منطقه است یا از دوام جنگ حمایت می‌کند. به گفتۀ رییس‌جمهور، برقراری صلح در افغانستان فرصت مناسبی را برای اتصال منطقه‌یی و انکشاف اقتصادی کشورهای منطقه به شمول پاکستان فراهم خواهد کرد.

پاکستان که از حامیان نزدیک گروه طالبان است و مهم‌ترین عامل خارجی دوام جنگ در افغانستان خوانده می‌شود. مقام‌های دولت پیوسته می‌گویند که اسلام‌آباد در چهل سال گذشته از دوام جنگ در کشور حمایت کرده. مقام‌های پاکستانی اما می‌گویند که رویکرد اسلام‌آباد نسبت به جنگ افغانستان تغییر کرده و این کشور خواهان برقراری صلح در افغانستان است.