جیت جن

مأموریت حمایت قاطع چهار هواپیمای جدید جنگی را به ارتش افغانستان سپرد

neshananews

17 September 2020

مأموریت حمایت قاطع چهار هواپیمای جدید جنگیِ نوع «ای- 29» را در یک مراسم رسمی به ارتش افغانستان تحویل داد.

این چهار هواپیمای جنگی امروز (پنج‌شنبه، 27 سنبله) در حضور سرپرست وزارت دفاع ملی و جنرالان حمایت قاطع به نیروهای دفاعی کشور سپرده شده‌اند. جنرال رامین ددریک، فرمانده بخش سیستیکای مأموریت حمایت قاطع در این مراسم می‌گوید که این مأموریت از سال 2018 تاکنون به شمول این چهار هواپیما، 18 هواپیمای جنگی را به ارتش افغانستان تحویل داده است.

آقای ددریک می‌افزاید که این مأموریت تلاش دارد در جریان ماه‌های آینده جیت‌های جنگی بیشتری را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار دهد. او خاطرنشان می‌سازد که ناتو به تعهداتش در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به هدف حمایت از موقف دولت در روند صلح ادامه می‌دهد.

همزمان با این، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی کشور اهدای این هواپیماهای جدید جنگی به ارتش افغانستان را نشانۀ ادامۀ تعهدات جامعۀ بین‌المللی به حکومت افغانستان عنوان می‌کند. آقای خالد با اشاره آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر می‌گوید باوجود این که آغاز این مذاکره مایۀ امیدواری است، اما طالبان حمله‌های‌شان را افزایش داده‌اند. آقای خالد افزایش حمله‌های طالبان را تلاش این گروه برای امتیازگیری در میز مذاکره عنوان می‌کند.

سرپرست وزارت دفاع ملی همچنان تأکید می‌ورزد که طالبان فکر می‌کنند با زور افغانستان را تسخیر خواهند کرد. به گفتۀ او، طالبان در خواب و خیال به سر می‌برند. به بیان او، ارتش افغانستان از توانایی کامل برای دفع حمله‌های تهاجمی طالبان برخوردار است.

افزایش حمله‌های طالبان همزمان با آغاز گفت‌وگوهای مستقیم از سوی جامعۀ بین‌المللی مورد انتقاد قرار گرفته است. روز گذشته نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطع‌نامۀ تمدید مأموریت یوناما در افغانستان خواهان کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان شده است.