مجلس نمایندگان

مجلس نماینده‌گان به هفت نامزد وزیر کابینه رأی اعتماد داد

neshananews

30 November 2020

نامزد وزیران ترانسپورت، فواید عامه، شهرسازی و اراضی، زراعت و مال‌داری، مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، معادن و پترولیم و ریاست عمومی امنیت ملی توانستند از مجلس نماینده‌گان کشور رأی اعتماد بگیرند.

اعضای مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه، دهم قوس) به هشت نامزد وزیر و نامزد ریاست عمومی امنیت ملی کشور صندوق رأی گذاشتند. از این میان، قدرت‌الله ذکی، نجیب‌الله یمین، محمود کرزی، انورالحق احدی، نور رحمان اخلاقی، هارون چخانسوری و احمد ضیا سراج به ترتیب توانستند رأی اعتماد مجلس نماینده‌گان را برای احراز کرسی‌های وزارت‌خانه‌های ترانسپورت، فواید عامه، شهرسازی و اراضی، زراعت و مال‌داری، مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، معادن و پترولیم و ریاست عمومی امنیت ملی، به دست بیاورند.

اما حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان و محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ به ترتیب با دریافت 119 و 76 رأی تأیید نماینده‌گان، نتوانستند رأی اعتماد مجلس نماینده‌گان را برای احراز کرسی‌های این وزارت‌خانه‌ها به دست بیاوردند.

این دو نامزد وزیر دست‌کم به 123 رأی تأیید نیاز داشتند. در مجموع 244 نمایندۀ مجلس در این رأی‌گیری اشتراک کرده بودند. میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در پایان این رأی‌گیری از رییس‌جمهور خواست که افراد دیگری را برای احراز کرسی‌های وزارت امور زنان و اطلاعات و فرهنگ معرفی کند.

گفتنی است که ده روز پیش نیز مجلس نماینده‌گان به ده نامزد وزیر کابینه رأی اعتماد داد. نامزد وزیران کابینه با تقسیم‌بندی 50 درصدی از سوی رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی معرفی شده‌اند.