محب

محب: افرادی که خواستار سهم‌گیری در حکومت آینده هستند، برای انتخابات آماده شوند

neshananews

03 April 2021

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که رییس‌جمهور غنی قدرت سیاسی را تنها به حکومت انتخابی مردم منتقل خواهد کرد.

آقای محب امروز (شنبه، چهاردهم حمل) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که حکومت کنونی از جانب مردم انتخاب شده و رهبری حکومت نمی‌تواند حق تشکیل حکومت جدیدی را برای چهل نفر واگذار کند.

آقای محب می‌افزاید که حکومت موقت مطابق به خواست مردم افغانستان نیست و از این‌رو، قدرت سیاسی تنها از راه انتخابات به رییس‌جمهور منتخب کشور منتقل خواهد شد.

مشاور شورای امنیت ملی خاطرنشان می‌سازد که هر کسی که خواستار کرسی ریاست جمهوری است باید برای انتخابات آماده شود. به بیان او، رییس‌جمهور غنی آماده است انتخابات زودهنگام را برای موفقیت روند صلح برگزار کند و خودش نیز در این انتخابات نامزد نخواهد بود. آقای محب اما دربارۀ زمان دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چیزی نگفته است.

این در حالی است که بر اساس طرحی که از سوی وزارت خارجۀ امریکا در روند صلح افغانستان مطرح شده است، یک ساختار مشارکتی موقت میان دولت و طالبان باید شکل بگیرد. سنگ‌بنای این ساختار سیاسی قرار است در یک نشست بزرگ بین‌المللی با حضور رهبران دولت افغانستان و گروه طالبان در ترکیه گذاشته شود.