حمدالله محب

محب: اگر طالبان بنیاد مردمی و مشروعیت دینی دارند باید آتش‌بس کنند

neshananews

30 January 2021

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی می‌گوید اگر طالبان بنیاد مردمی و مشروعیت دینی دارند، باید آتش‌بس سرتاسری در کشور اعلام کنند.

آقای محب امروز (شنبه، یازدهم دلو) در یک نوشتۀ فیس‌بوکی طالبان و طرف‌داران برپایی حکومت موقت را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. آقای محب می‌نویسد اگر طالبان به صلح باورمند هستند باید آتش‌بس کنند و به کشتار مردم ملکی خاتمه دهند.

آقای محب در بخشی دیگری از این نوشته طرف‌داران حکومت موقت را مورد انتقاد قرار داده است. او می‌گوید که حکومت موقت زمینۀ دوام‌دار مداخله‌های خارجی را در کشور فراهم می‌سازد و از این‌رو مورد پذیرش شهروندان کشور نیست. مشاور شورای امنیت ملی یادآور می‌شود که شهروندان کشور ارزش‌ دموکراسی و جمهوریت را درک کرده‌اند و از این ارزش‌ها در روند جاری صلح دست‌بردار نخواهند شد.

این در حالی است که اخیراً شیر عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در سفرش به مسکو حکومت افغانستان به رهبری رییس‌جمهور غنی را مانع اصلی در پیشرفت روند صلح عنوان کرده است. به باور او، به جای حکومت کنونی باید یک ساختار موقت با شمولیت طالبان در افغانستان شکل بگیرد. آقای استانکزی همچنان افزوده است، اگر آقای غنی از مقامش کنار برود، طالبان حاضرند گفت‌وگوهای صلح را به پیش ببرند.