حمدالله محب

محب به طالبان: به میز مذاکره برگردید

neshananews

20 February 2021

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور از گروه طالبان می‌خواهد که دست از کشتار غیرنظامیان بردارند و به میز مذاکره برگردند.

آقای محب که امروز (شنبه، دوم حوت) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، می‌گوید باوجود این که دروازۀ گفت‌وگوها باز است، اما جنگ و کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان هنوز هم ادامه دارد. آقای محب می‌افزاید که طالبان اگر به روند صلح متعهد هستند باید دست از اعمال تروریستی و کشتار غیرنظامیان بردارند و به میز مذاکره برگردند.

مشاور شورای امنیت ملی با اشاره به ادامۀ جنگ در ولایت‌های مختلف کشور می‌گوید که طالبان در هیچ نقطه‌یی پیشروی ندارند. او یادآور می‌شود که در ولایت‌های جنوبی کشور که در جریان زمستان جاری گواه ادامۀ درگیری‌ها بوده است، به طور عموم نیروهای ارتش پیشروی داشته‌اند و ساحات گسترده‌یی از وجود طالبان پاک‌سازی شده است. او اما از این ساحات به گونۀ مشخصی نام نمی‌برد.

در همین حال، احمد ضیا سراج، رییس امنیت ملی کشور می‌گوید که در جریان دو هفتۀ گذشته دست‌کم 150 هراس‌افگن بازداشت شده‌اند که بیشتر آنان عاملان ماین‌گذاری‌ها در بزرگ‌شهرهای کشور بوده‌اند. آقای سراج می‌افزاید که در این میان سه فرد کلیدی طالبان که در چندین ماین‌گذاری مرگ‌بار از جمله ترور آمر حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل دست داشتند نیز بازداشت شده‌اند.

رییس امنیت ملی کشور خاطرنشان می‌سازد که طالبان پس از امضای موافقت‌نامۀ صلح با امریکا به ماین‌گذاری و ترورهای هدف‌مند تمرکز کرده‌اند. این در حالی است که از چندین ماه به این‌سو حمله‌های انفجاری و ترورهای هدف‌مند به گونۀ روزانه در کشور صورت می‌گیرد.