حمدالله محب

محب: هیچ کشوری در منطقه از امارت طالبانی حمایت نمی‌کند

neshananews

06 February 2021

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که هیچ کشوری در منطقه از امارت طالبانی حمایت نمی‌کند.

آقای محب امروز (شنبه، هژدهم دلو) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که کشورهای منطقه طرف‌دار تأمین صلح پایدار در افغانستان هستند. آقای محب می‌افزاید که هیچ کشوری در منطقه از شکل‌گیری دوبارۀ امارت طالبانی در افغانستان حمایت نمی‌کند.

مشاور شورای امنیت ملی کشور خاطرنشان می‌سازد که کشورهای منطقه در سفرهای اخیر هیأت سیاسی طالبان به این گروه پاسخ قاطع ارایه کرده‌اند که جنگ جاری باید پایان یابد. به سخن او، کشورهای منطقه‌ در حالی نسبت به شکل‌گیری دوبارۀ نظام طالبانی در افغانستان بی‌میلی نشان داده‌اند که این کشورها از آیندۀ افغانستان نگران هستند.

مشاور شورای امنیت ملی با اشاره به عدم حضور هیأت مذاکراتی طالبان در میز مذاکره با هیأت دولت افغانستان در قطر یادآور می‌شود که این گروه حاضر به صلح نیست. آقای محب تأکید می‌کند که دولت با توجه به همۀ آماده‌گی‌هایی که در روند صلح دارد، به هیچ گروهی اجازه نخواهد داد که زیر نام صلح نظام کنونی کشور را تخریب کند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به تازه‌گی گپ‌وگفت‌ها روی طرح ایجاد حکومت موقت در محافل سیاسی کشور داغ شده است. حکومت اما ایجاد ساختار موقت را برگشت به گذشته می‌خواند.