محقق

محقق: تجربۀ فروپاشی نظام نباید تکرار شود

neshananews

04 March 2021

محمد محقق، مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور سیاسی و امنیتی می‌گوید که تجربۀ فروپاشی نظام نباید به نام صلح در کشور تکرار شود.

آقای محقق امروز (پنج‌شنبه، چهاردهم حوت) در بیست‌وششمین سالیاد وفات عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان بر حفظ ارزش‌های جهاد، جمهوریت و ارزش‌های مثبت قانون اساسی در روند صلح تأکید می‌کند.

آقای محقق می‌گوید که ارزش‌های به دست آمده نباید به بهانۀ صلح از بین بروند. به گفتۀ او، تجربۀ فروپاشی نظام در گذشته زیان‌بار بوده و این تجربه نباید دوباره تکرار شود. مشاور ارشد رییس‌جمهور یادآور می‌شود که طالبان تاکنون اراده‌یی برای تأمین صلح از خود نشان نداده‌اند. به بیان او، طالبان از شهروندان به ویژه از باشنده‌گان مناطق مرکزی کشور بیعت خواسته‌اند.

آقای محقق تأکید می‌کند که طالبان از عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی نیز خواسته‌اند که به این گروه بیعت کند. به گفتۀ آقای محقق، این گروه با بیعت‌خواهی راه صلح را مسدود کرده است.

او با اشاره به سفر و دیدارهای زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان یادآور می‌شود که تاکنون آقای خلیل‌زاد هیچ طرحی را با سیاسیون شریک نساخته است. آقای محقق می‌گوید هر طرحی در پیوند به صلح باید با رهبران سیاسی و شهروندان کشور در میان گذاشته شود.

گفتنی است که آقای خلیل‌زاد در سه روز گذشته با شمار زیادی از رهبران سیاسی کشور دیدار داشته است. گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد در جریان این دیدارها طرح جدیدی را برای موفقیت روند صلح با رهبران سیاسی کشور در میان گذاشته است.