محقق

محمد محقق: در دومین دور مذاکرات صلح روی برقراری آتش‌بس پافشاری شود

neshananews

26 December 2020

محمد محقق، معاون پیشین ریاست اجرایی کشور می‌گوید، در صورتی که طالبان ارادۀ واقعی برای تأمین صلح داشته باشند، باید با برقراری آتش‌بس سرتاسری در کشور توافق کنند.

آقای محقق امروز (شنبه، ششم جدی) در دومین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی در کابل می‌گوید که طالبان هنوز هم تصور می‌کنند که به گونۀ «فاتحانه» وارد کابل خواهند شد. آقای محقق با انتقاد از حمله‌های انفجاری و هدف‌مندی که به گفتۀ او، همه‌روزه در کابل و ولایت‌های کشور رخ می‌دهد، می‌افزاید که این حمله‌ها نشان می‌دهند که طالبان اراده‌یی برای تأمین صلح ندارند.

آقای محقق علاوه می‌کند که طالبان اگر اراده‌یی برای تأمین صلح در کشور دارند، باید با آتش‌بس سرتاسری که زمینۀ آرامش روانی مردم را فراهم می‌کند، توافق کنند. او خاطرنشان می‌سازد که آسایش مردم باید در اولویت کاری دولت قرار بگیرد.

گفتنی است که برقراری «آتش‌بس» یکی از مهم‌ترین موضوع‌های پیشنهادی هیأت مذاکراتی دولت افغانستان به گروه طالبان است. اما گفته می‌شود که طالبان بر اولویت دادن روی موضوع‌های دیگری از جمله آزادی زندانیان این گروه و حذف نام رهبران طالبان از فهرست‌های سیاه بین‌المللی تأکید دارند. هیأت مذاکراتی طالبان بر گفت‌وگوها روی آتش‌بس به عنوان آخرین آجندای مذاکرات صلح پافشار دارند.