خبرنگاران دو

مرکز خبرنگاران افغانستان: امسال 112 مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است

neshananews

02 January 2021

در گزارش سالانۀ مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که در جریان امسال (2020 میلادی) 112 مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است.

این مرکز امروز (شنبه، سیزدهم جدی) گزارش سالانۀ خود را دربارۀ خشونت علیه خبرنگاران نشر کرده است. بر اساس این گزارش، شش خبرنگار در جریان امسال در حمله‌های تروریستی و هدف‌مند کشته شده‌ و نوزده خبرنگار دیگر در این جریان زخمی شده‌اند.

گزارش سالانۀ مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که تنها امسال 45 مورد تهدید علیه خبرنگاران نزد این نهاد ثبت شده است. در این میان، شش مورد حملۀ مسلحانه، یازده مورد خشونت فزیکی، سیزده مورد توهین و تحقیر، شش مورد بازداشت و چهار مورد اختطاف شامل است.

این مرکز از حکومت می‌خواهد که قضایای خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کند و تدابیر جدی‌تری را برای حفاظت از جان آنان روی دست بگیرد. مرکز خبرنگاران افغانستان همچنان از افزایش حمله‌های هدف‌مند علیه خبرنگاران ابراز نگرانی می‌کند.

گفتنی است که گزارش سازمان گزارش‌گران «بدون مرز» که هفتۀ پیش در پیوند به وضعیت خبرنگاران در جهان منتشر شد، افغانستان را یکی از پنج کشور مرگ‌بار جهان برای خبرنگاران عنوان کرده است.