1095781

مرگ 23 کودک ناشی از شیوع یک بیماری ناشناختۀ تنفسی در بدخشان 

اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که در نتیجۀ شیوع بیماری شبیه سینه بغل 23 کودک زیر سن 5 سال طی سه روز گذشته در منطقۀ «وشنگان» ولسوالی یمگان جان باختند.

احمد جاوید مجددی، عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که معلومات ابتدایی آن‌ها از منابع محلی در این ولسوالی نشان می‌دهد که 10 کودک در روستای «نیش» و 13 کودک دیگر در روستای «دشت» منطقۀ وشنگان این ولسوالی جان باخته اند.

به گفتۀ این عضو شورای ولایتی بدخشان تا هنوز علت بروز این بیماری شناخته نشده اما مردم محل می‌گویند که این بیماری با علایم شبیه سینه بغل ظاهر می‌شود و در یک روز جان چندین کودک را می‌گیرد.

مسؤولان صحت عامۀ بدخشان اما می‌گویند که آنان تیم‌های صحی و داروی لازم را به محل فرستاده اند تا وضعیت بیماران از نزدیک زیر بررسی و مراقبت‌های بهداشتی داشته باشند.

داکتر نور خاوری، رییس صحت عامۀ بدخشان به خبرگزاری نشانه می‌گوید که آنان به دلیل دوری راه مواصلاتی و عدم پوشش شبکه‌های مخابراتی تا هنوز آمار دقیق از قربانیان این بیماری  بدست نیاورده‌اند.

به گفتۀ خاوری، هم‌زمان با رسیدن تیم‌های صحی به محل، افزون بر روشن شدن آمار قربانیان این بیماری برای جلوگیری از افزایش آن برنامۀ عملیات صحی را سرعت می‌بخشند.

رییس صحت عامۀ بدخشان می‌افزاید، این بیماری از جمله بیماری‌های طرق تنفسی است که همه ساله به دلیل سردی هوا در بدخشان شیوع پیدا می‌کند.

مسؤولان صحت عامۀ بدخشان می‌گویند، آنان در تمام مناطق این ولایت بیماری‌های طرق تنفسی را زیر مراقبت‌های بهداشتی قرار داده‌اند و در تلاش‌اند که با افزایش عرضۀ خدمات صحی از افزایش تلفات این بیماری جلوگیری کنند.