جک سالیوال، مشاور امنیت ملی امریکا

مشاور امنیت ملی امریکا: واشنگتن روی مهار تهدیدهای تروریستی در افغانستان تمرکز می‌کند

neshananews

19 April 2021

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا می‌گوید که واشنگتن پس از خروج نیروهایش از افغانستان روی مهار تهدیدهای تروریستی در این کشور تمرکز خواهد کرد.

خبرگزاری «رویترز» بامداد امروز (دوشنبه، 30 حمل) در گزارشی می‌نویسد که آقای سالیوان این موضوع را در نشستی با خبرنگاران در ایالات متحدۀ امریکا مطرح کرده است.

آقای سالیوان می‌افزاید که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هیچ کسی نمی‌تواند آیندۀ این کشور را تضمین کند، اما ایالات متحدۀ امریکا در برابر تهدیدهای تروریستی احتمالی در این کشور دست به کار خواهد شد.

مشاور شورای امنیت ملی امریکا خاطرنشان می‌سازد که حمایت واشنگتن از نهادهای امنیتی افغانستان ادامه می‌یابد و این موضوع در مهار تهدیدهای بلند امنیتی در این کشور موثر واقع خواهد شد.

این در حالی است که حدود سه هزار نیروی امریکایی و بیش از هفت هزار نیروی ناتو تا یازدهم سپتامبر سال روان میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد. این تصمیم در شرایطی گرفته شده که طالبان تاکنون به صلح تن نداده‌اند.

نگرانی از بدتر شدن وضعیت امنیتی در میان شهروندان کشور تقویت شده است، اما رییس‌جمهور غنی می‌گوید که ارتش کشور توان دفاع از شهروندان را دارد.