خلیلزاد و برادر

مشاور امنیت ملی امریکا: واشنگتن موافقت‌نامۀ صلح دوحه را بررسی می‌کند

neshananews

23 January 2021

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور منتخب امریکا می‌گوید که واشنگتن محتوای موافقت‌نامۀ صلح دوحه میان امریکا و طالبان به ویژه تعهد طالبان بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان را بررسی می‌کند.

کاخ سفید دیشب (جمعه، سوم دلو) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای سالیوان این مطلب را در یک گفت‌وگوی تلیفونی با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان مطرح کرده است. سالیوان در این گفت‌وگو روند جاری صلح افغانستان را یک فرصت تاریخی برای پایان جنگ در این کشور عنوان کرده و می‌افزاید که واشنگتن از این روند برای پایان جنگ طولانی افغانستان حمایت خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی امریکا خاطرنشان می‌سازد که کشورش از حقوق اساسی شهروندان افغانستان به ویژه حقوق زنان در این روند حمایت می‌کند. به سخن او، موافقت‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان که در ماه حوت سال گذشته خورشیدی در دوحه امضا شد، از سوی ادارۀ جدید امریکا بازنگری خواهد شد. این بازنگری تعهدات طالبان در این موافقت‌نامه به کاهش خشونت و قطع روابط این گروه با شبکه‌های تروریستی را شامل می‌شود.

این در حالی است که همزمان با روشن شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا، حکومت افغانستان از ایالات متحده خواست که موافقت‌نامه صلح دوحه را دوباره بررسی کند. محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور ادعا دارد که ادارۀ دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا در این موافقت‌نامه به طالبان امتیاز بیشتری داده است.

از سوی دیگر، گروه طالبان همزمان با پیروزی جوبایدن در انتخابات امریکا از ادارۀ جدید این کشور خواسته‌اند که بر موافقت‌نامۀ دوحه پایبند بماند.