استانکزی

معصوم استانکزی: در دور سوم گفت‌وگوهای صلح نباید وقت‌کشی صورت بگیرد

neshananews

08 June 2021

محمد معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکراتی دولت افغانستان در دیدار با نمایندۀ ویژۀ امیر قطر در امور صلح، می‌گوید که در دور سوم گفت‌وگوهای صلح نباید وقت‌کشی صورت بگیرد.

دفتر رسانه‌یی هیأت مذاکراتی دولت افغانستان بامداد امروز (سه‌شنبه، هژدهم جوزا) در یک خبرنامه می‌نویسد که آقای استانکزی این موضوع را دیروز در دیدار با مطلق القحطانی، نمایندۀ ویژۀ قطر برای صلح کشور مطرح کرده است.

آقای استانکزی می‌افزاید که از وقت‌کشی و حاشیه‌روی در گیرودار سومین دور گفت‌وگوهای صلح باید جلوگیری شود. او می‌افزاید که هیأت دولت افغانستان برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح آماده‌گی کامل دارد و توقع می‌رود که این گفت‌وگوها هرچه زودتر آغاز شود.

این در حالی است که در روزهای اخیر دور تازه‌یی از تلاش‌های معطوف به صلح در کابل و دوحه به راه افتاده است. نماینده‌گان ویژۀ امریکا و اتحادیۀ اروپا به منطقه سفر کرده‌اند تا دولت و طالبان را به آغاز گفت‌وگوهای صلح ترغیب کنند.

در دو دور گذشتۀ گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، اعضای هیأت دولت افغانستان، طالبان را به وقت‌کشی متهم کرده بود. طالبان اما این ادعا را رد کرده‌اند و گفته‌اند که هیأت دولت توان تصمیم‌گیری را ندارد.