ملا برادر

ملابرادر: امریکا باید به موافقت‌نامۀ دوحه پایبند بماند

neshananews

16 February 2021

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان از ایالات متحدۀ امریکا می‌خواهد که به موافقت‌نامۀ صلح دوحه پایبند باقی بماند و روی پایان جنگ در افغانستان از طریق راه حل سیاسی متمرکز شود.

آقای برادر امروز (سه‌شنبه، 28 دلو) در یک نامۀ سرگشاده خطاب به مردم امریکا نوشته است که اجرای موافقت‌نامۀ دوحه یگانه راه حل مناسب برای ختم جنگ در افغانستان است. در این نامه آمده است که هیأت‌های مذاکراتی امریکا و طالبان پس از یک سال گفت‌وگوی سازنده توانستند این موافقت‌نامه را امضا کنند و پس از امضای این سند، میزان حمله‌های تهاجمی آنان در افغانستان کاهش یافته است.

بر اساس نامۀ ملابرادر، گروه طالبان به ختم جنگ در کشور از راه گفت‌وگو متعهد است. از این‌رو، طالبان آماده‌اند تعهدات خود در موافقت‌نامۀ دوحه را عملی کنند. نامۀ سرگشادۀ معاون سیاسی گروه طالبان علاوه می‌کند که این گروه به حقوق زنان در چوکات شریعت اسلامی متعهد است و همۀ گروه‌های قومی در کشور را باشنده‌گان افغانستان می‌داند.

این در حالی است که دولت جدید امریکا به رهبری جوبایدن موافقت‌نامۀ صلح دوحه را ناقص خوانده و هم‌اکنون سرگرم بازنگری این سند است. این موافقت‌نامه در ماه حوت سال گذشته خورشیدی بین ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان در قطر به امضا رسید.