ملا برادر جواد ظریف ایران

ملابرادر با جواد ظریف در تهران دیدار کرد

neshananews

31 January 2021

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه با محمد جواد ظریف، وزیر جارجۀ ایران در تهران دیدار کرده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز (یک‌شنبه، دوازدهم دلو) در برگۀ تویترش نوشته است که این دیدار پیش از چاشت امروز صورت گرفته است. آقای وردک می‌افزاید که برقراری صلح در افغانستان و منطقه و تطبیق موافقت‌نامۀ صلح امریکا با طالبان از محورهای اصلی این گفت‌وگوها میان دو طرف بوده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان یادآور می‌شود که این گفت‌وگوها در فضای «خوب» برگزار شده و دومین دور گفت‌وگوهای قطر میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان نیز مورد بحث قرار گرفته است.

گفتنی است که هیأتی از دفتر سیاسی گروه طالبان پس از توقف گفت‌وگوهای هیأت این گروه با هیأت دولت افغانستان به تهران سفر کرده است. وزارت امور خارجۀ افغانستان می‌گوید که تهران با هماهنگی دولت افغانستان از طالبان میزبانی کرده است.

همزمان با این، یک هیأت دیگر طالبان به ریاست شیر محمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر به مسکو سفر کرده است. این سفرها در حالی صورت می‌گیرد که دولت جدید امریکا طالبان را به عدم پایبندی به تعهدات توافق‌نامۀ دوحه متهم کرده و اعلام کرده است که موافقت‌نامۀ امریکا با طالبان بازنگری خواهد شد.