پوپمیو

ملابرادر و مایک پومپیو روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صحبت کردند

neshananews

04 August 2020

گروه طالبان اعلام کرده‌اند که مایک پومپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه دربارۀ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از راه دور صحبت کرده‌ است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در رشته‌یی از توییت‌هایش نوشته است که این دیدار از طریق ویدیو کنفرانس روز گذشته (دوشنبه، سیزدهم اسد) صورت گرفته است. بر اساس توییت‌های آقای شاهین، در این دیدار دو طرف روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و وضعیت کنونی در افغانستان صحبت کرده‌اند.

آقای شاهین تأکید می‌کند که در این نشست ویدیویی دو طرف «رهایی زندانیان متباقی طالبان» را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مهم دانسته‌اند. سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر می‌نویسد که وزیر خارجۀ امریکا از آتش‌بس اعلام شده در کشور استقبال کرده است.

این درحالی است که تاکنون زمان آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان مشخص نشده است. هرچند یکی از پیش‌شرط‌های آغاز مذاکرات مستقیم میان دو طرف، تکمیل شدن روند رهایی زندانیان میان دو طرف است، اما رییس‌جمهور غنی در روز اول عید قربان اعلام کرده است که صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان را ندارد و باید «لویه ‌جرگۀ» مشورتی در مورد آن تصمیم بگیرد. قرار است این جرگۀ مشورتی روز جمعه هفدهم اسد در کابل برگزار شود.