حمله های اخیر در افغانستان

ناتو، امریکا، آسترالیا و اتحادیۀ اروپا حمله‌های هدف‌مند در افغانستان را محکوم کردند

neshananews

07 December 2020

نماینده‌گی‌های سیاسی سازمان ناتو، اتحادیۀ اروپا، ایالات متحدۀ امریکا و آسترالیا در یک اعلامیۀ مشترکی حمله‌های هدف‌مند بر غیرنظامیان در افغانستان به ویژۀ هدف قرار دادن فعالان مدنی، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را محکوم کردند.

در اعلامیۀ مشترک این کشورها که امروز (دوشنبه، هفدهم قوس) منتشر شد، آمده است که حمله‌های هدف‌مند بر غیرنظامیان به ویژۀ فعالان رسانه‌ها، فعالان مدنی، مدافعان حقوق بشر و عالمان دین در افغانستان حمله بر روند صلح است. این اعلامیه می‌افزاید که گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی نظیر داعش مسوول بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان است. این اعلامیه از طالبان می‌خواهد که حمله‌های هدف‌مند بر غیرنظامیان را پایان دهند.

در اعلامیۀ مشترک این کشورها تأکید شده است که قوانین بین‌المللی بشردوستانه باید از جانب همۀ گروه‌ها به شمول دولت افغانستان و گروه طالبان رعایت شود. این کشورها از حکومت افغانستان می‌خواهند که در برابر حمله‌های هدف‌مندی که فعالان  اجتماعی را هدف قرار می‌دهد، برنامه‌های منظمی را روی دست بگیرد و عاملان این رویدادها را شناسایی، بازداشت و مجازات کند.

این در حالی است که از حدود یک سال به این‌سو حمله‌های هدف‌مند و جابه‌جایی ماین‌های مقناطیسی در بیشتر ولایت‌های افغانستان به شدت افزایش یافته است. نظامیان کشور، فعالان رسانه‌یی، فعالان حقوق بشر، فعالان جامعۀ مدنی و عالمان دین بیشتر هدف این حمله‌ها قرار می‌گیرند.

تاکنون مشخص نیست که چه گروه‌های پشت این حمله‌های هدف‌مند قرار دارند. هرچند گروه طالبان دست داشتن در بیشتر این حمله‌ها را رد می‌کنند، اما حکومت افغانستان طالبان را در انجام این حمله‌ها مقصر می‌داند.