نادر نادری

نادری: در نُه روز گذشته هیات مذاکراتی طالبان حاضر به گفت‌وگو نشده است

neshananews

26 January 2021

نادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره کنندۀ دولت افغانستان می‌گوید، در جریان نُه روز گذشته هیات مذاکراتی طالبان حاضر به گفت‌وگو با هیات دولت نشده‌اند.

آقای نادری امروز(سه‌شنبه، هفتم دلو) درصفحۀ تویترش می‌نویسد که در جریان نُه روز گذشته هیچ گفت‌وگویی بین هیات‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان در قطر صورت نگرفته است.

او دلیل عدم برگزاری نشست‌های صلح در دوحه را حاضر نشدن هیأت طالبان به ادامۀ این گفت‌وگوها می‌داند. به گفتۀ آقای نادری هیات طالبان در جریان نُه روز گذشته حاضر نشده‌اند که برای ختم جنگ در کشور با هیات دولت گفت‌وگو کنند.

این در حالی است که حدود بیست روز پیش، دومین دور گفت‌وگوهای هیات‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد. قرار بود دو جانب در این دور گفت‌وگوها آجندای گفت‌وگوهای صلح را نهایی کنند.

تاخیر نُه روزه در گفت‌وگوهای قطر در حالی صورت می‌گیرد که حکومت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، رییس جمهور منتخب این کشور اعلام کرده که توافق‌نامۀ صلح ایالات متحدۀ امریکا با طالبان که اوایل سال گذشتۀ میلادی در قطر امضا شد، بازنگری می‌شود.

به نظر می‌رسد تصمیم به بازنگری این توافقنامه که طالبان آن‌را اساس گفت‌وگوهای جاری قطر می دانند، باعث تاخیر در این گفت‌وگوها شده است.