عباس ابراهیم زاده

نایب دوم مجلس: گروه‌های داعش و فاطمیون در حال سربازگیری از افغانستان هستند

neshananews

01 October 2020

عباس ابراهیم‌زاده، نایب دوم مجلس نماینده‌گان کشور ادعا می‌کند که گروه‌های تروریستی داعش و فاطمیون در حال سربازگیری از افغانستان هستند.

آقای ابراهیم‌زاده امروز (پنج‌شنبه، دهم میزان) در یک نشست خبری پیرامون صلح در کابل این ادعا را مطرح کرده است. به سخن او، ادامۀ جنگ از سوی گروه طالبان زمینۀ رشد فعالیت گروه‌های تروریستی را در کشور افزایش داده است. نایب دوم مجلس نماینده‌گان می‌گوید که در حال حاضر گروه‌های داعش و فاطمیون در افغانستان در حال سربازگیری هستند.

هرچند آقای ابراهیم‌زاده جزییات بیشتری در این باره ارایه نمی‌کند، اما از طالبان می‌خواهد که هر چه زودتر جنگ را در کشور توقف دهند و از راه گفت‌وگوهای مستقیم صلح برای شرکت در قدرت سیاسی تلاش ورزند.

در همین حال، محمدعلم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنای کشور در این نشست می‌گوید که جنگ طالبان وجهه دینی ندارد و این گروه تنها برای رسیدن به قدرت می‌جنگند. آقای ایزدیار می‌افزاید، اگر ادامۀ جنگ از سوی طالبان دلایل دینی و مذهبی می‌داشت، این گروه همزمان با امضای موافقت‌نامۀ صلح با امریکا جنگ در برابر نیروهای امنیتی کشور را توقف می‌دادند. به سخن او، حمله‌های طالبان در برابر نیروهای امنیتی کشور پس از امضای این موافقت‌نامه افزایش یافته است.

معاون نخست مجلس سنا از گروه طالبان می‌خواهد که خشونت‌ها را در میدان‌های جنگ کاهش دهند و برای رسیدن به قدرت از راه گفت‌وگوهای مستقیم با دولت و گروه‌های سیاسی کشور تلاش کنند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان از هژده روز به این‌سو در قطر ادامه دارد. دو طرف روی نهایی‌سازی یک کارشیوۀ منظم برای آغاز مذاکرات صلح در حال رأی‌زنی هستند.