نبیل

نبیل: طالبان انگیزه‌یی برای کاهش خشونت ندارند

neshananews

08 September 2020

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور می‌گوید که طالبان پس از آزادی زندانیان این گروه، انگیزه‌یی برای کاهش خشونت در کشور ندارند.

 رییس پیشین امنیت ملی کشور امروز (سه‌شنبه، هژدهم سنبله) در برگۀ فیس‌بوکش نوشته است که طالبان پیش از آزادی زندانیان به اصطلاح خطرناک‌ این گروه از زندان‌های دولت افغانستان به میز مذاکره نخواهند رفت. به گفتۀ او، حاجی بشر نورزی که از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان است نیز شامل هفت زندانی است که طالبان خواستار رهایی او هستند.

آقای از قول یک رسانۀ خارجی می‌نویسد که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان، آزادی زندانیان طالبان از جمله حاجی بشر نورزی را تضمین کرده است. با باور آقای نبیل، تکمیل شدن روند آزادی زندانیان طالبان به معنای به دست آوردن آخرین امتیاز از سوی طالبان شمرده می‌شود. به این ترتیب، آقای نبیل خاطرنشان می‌سازد که طالبان هیچ انگیزه‌یی برای کاهش خشونت‌ها پس از آزادی زندانیان مهم این گروه نخواهند داشت.

در حالی که گفته می‌شود که آتش‌بس سرتاسری در صدر آجندای گفت‌وگوهای مستقیم قرار خواهد داشت، دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر اعلام کرده است که هیأت مذاکراتی این گروه پیش از آزادی 7 زندانی باقی‌مانده به میز گفت‌وگو حاضر نخواهند شد.