شمسیه

نتایج آزمون کانکور اعلام شد

neshananews

24 September 2020

ادارۀ ملی امتحانات نتایج آزمون سرتاسری کانکور سال 1399 را اعلام کرد.

عبدالقدیر خموش، رییس ادارۀ ملی امتحانات امروز (پنج‌شنبه، سوم میزان) در یک نشست خبری در کابل با اعلام نتایج کانکور می‌گوید که 98 درصد داوطلبان امسال نمرات کامیابی را کسب کرده‌اند، اما نهادهای تحصیلات عالی ظرفیت جذب همۀ این داوطلبان را ندارد.

با این حال، شمسیه فرزند محمدنسیم از ولایت کابل با کسب 353.185 امتیاز، مقام اول را در آزمون کانکور امسال (1399) از آن خود کرده است. همچنان نعمت‌الله فرزند محفوظ‌الله از کابل با کسب 353.133 امتیاز مقام دوم و محمد مجتبی ولد گل حسین از کابل با کسب 350 نمره مقام سوم را در آزمون کانکور امسال به دست آورده‌اند.

رییس ادارۀ ملی امتحانات کانکور خاطر‌نشان می‌سازد که شفافیت کامل در آزمون کانکور امسال در نظر گرفته شده است. به سخن او، کم‌ترین دست‌کاری و یا دخالت در نتایج این آزمون سرتاسری صورت نگرفته است.

همزمان با این، عباس بصیر، سرپرست وزارت تحصیلات عالی از شفافیت کامل در اعلام نتایج کانکور اطمینان می‌دهد و می‌گوید که ظرفیت ناکافی نهادهای تحصیلات عالی و نیمه‌عالی برای جذب همۀ شرکت‌کننده‌گان کانکور نقیصه است. به گفتۀ او، نهادهای تحصیلات عالی و نیمه‌عالی کشور تنها قادر به جذب 10 درصد کل متقاضیان کانکور امسال است.

این در حالی است که بیش از 210 هزار داوطلب در آزمون کانکور امسال اشتراک کرده‌اند. از این میان 66 هزار و 95 نفر در نهادهای تحصیلات عالی دولتی راه‌ یافته‌اند. در این میان 22 هزار و 220 دختر شامل هستند.