ناجیه انوری

نشست‌های غیر رسمی و انفرادی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و طالبان ادامه دارد

neshananews

11 October 2020

مسوولان وزارت دولت در امور صلح می‌گویند که نشست‌های انفرادی و غیر رسمی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر ادامه دارد.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح امروز (یک‌شنبه، بیستم میزان) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که اعضای هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در یک هفتۀ گذشته چندین بار به گونۀ غیر رسمی و انفرادی با هم دیدار کرده‌اند.

خانم انوری می‌افزاید که دیدارهای غیر رسمی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و طالبان به همین شکل ادامه خواهد یافت و انتظار می‌رود که طالبان در روزهای نه چندان دور دربارۀ نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح تصمیم بگیرند.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح خاطرنشان می‌سازد که هیأت مذاکراتی طالبان هم‌اکنون سرگرم رأی‌زنی داخلی در مورد چند پیشنهادی است که از سوی هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان به این گروه ارایه شده است.

خانم انوری این موارد را مشخص نمی‌سازد، اما منابع آگاه از جریان دیدارهای دو طرف می‌گویند که رییس هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان پیشنهاد کرده است که مذاکرات صلح در روشنی قرآن و شریعت اسلامی به پیش برده شود.

این در حالی ا‌ست که طالبان خواستار پیشبرد این مذاکرات بر اساس توافق‌نامۀ صلح این گروه با جانب امریکا هستند که در ماه حوت پارسال در قطر به امضا رسید.

این اختلاف‌ها باعث شده است که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان با گذشت نزدیک به یک ماه هنوز هم به نهایی کردن کارشیوۀ مذاکرات صلح موفق نشوند.