نشست سه جانبه

نشست سه جانبۀ افغانستان، امریکا و تاجیکستان؛ ارزش‌های حقوق بشری و آزادی‌های زنان در روند صلح حفظ شود

neshananews

18 March 2021

وزارت خارجۀ کشور از برگزاری یک نشست سه جانبه میان مقام‌های ارشد دیپلماتیک افغانستان، تاجیکستان و ایالات متحدۀ امریکا خبر می‌دهد.

این وزارت امروز (پنج‌شنبه، 28 حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که محمد حنیف اتمر وزیر خارجۀ افغانستان، دیوید هیل معین وزارت خارجۀ امریکا و سراج‌الدین مهرالدین وزیر امور خارجۀ تاجیکستان از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست سه جانبه اشتراک کرده‌اند.

در خبرنامۀ وزارت امور خارجه بر حفظ ارزش‌های حقوق بشری به ویژه حقوق و آزادی‌های زنان افغانستان در روند صلح در جریان این نشست تأکید شده است. به نقل از این خبرنامه، آقای اتمر اجماع بین‌المللی برای صلح افغانستان را فرصت مناسبی برای پایان جنگ در کشور توصیف کرده است.

آقای اتمر اظهار می‌دارد که دولت افغانستان برای مشارکت سیاسی همۀ گروها بر مبنای روش‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی افغانستان به شمول برگزاری انتخابات زودهنگام آمادۀ همکاری با طرف‌های صلح است.

گفتنی است که روز گذشته محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور نیز تأکید کرده است که او بدون برگزاری انتخابات قدرت را به دولت بعدی منتقل نخواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس طرح تازۀ وزارت خارجۀ امریکا، یک حکومت عبوری زیر نام «حکومت مشارکتی صلح» با مشارکت طالبان در افغانستان باید شکل بگیرد. سنگ‌بنای این حکومت قرار است در یک نشست بزرگ بین‌المللی در شهر انقره، پایتخت ترکیه گذاشته شود.