اتحادیه اروپا

نماینده‌گان دیپلماتیک کشورهای غربی: طالبان مسوولیت حمله‌های هدف‌مند را بر عهده دارند

neshananews

31 January 2021

هیأت اتحادیۀ اروپا، ناتو و نماینده‌گی‌های دیپلماتیک پانزده کشور غربی در افغانستان با نشر خبرنامۀ مشترکی طالبان را عامل انجام حمله‌های هدف‌مند در کشور معرفی می‌کنند. نماینده‌گان دیپلماتیک این کشورها این حمله را مردود دانسته و محکوم می‌کنند.

نماینده‌گی دیپلماتیک سازمان‌ها و کشورهای غربی امروز (یک‌شنبه، دوازدهم دلو) با نشر خبرنامۀ مشترکی می‌گویند که حمله‌های هدف‌مندی که بیشتر فعالان رسانه‌یی، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی، داکتران، عالمان دین، فعالان جامعۀ مدنی و کارمندان ملکی دولت را هدف قرار می‌دهد، دیگر پذیرفتنی نخواهد بود.

این خبرنامه می‌افزاید که طالبان مسوولیت بیشتر این حمله‌ها را بر عهده دارند و حمله‌های این گروه با تضعیف نهادهای دولتی به ایجاد محیط ناامن در افغانستان منجر شده است که در نتیجۀ آن زمینۀ فعالیت آزادانه برای سایر گروه‌های تروریستی در این کشور فراهم خواهد شد.

نماینده‌گی‌های کشورهای غربی همچنان به تخریب تأسیسات عامه توسط طالبان اشاره می‌کنند و می‌گویند که تخریب این تأسیسات کشورهای غربی را علیه گروه طالبان خشمگین می‌سازد. این نماینده‌گی‌های دیپلماتیک از دولت افغانستان می‌خواهند که در مورد حمله‌های هدف‌مند به گونۀ شفاف و همه‌جانبه تحقیق کند و عاملان این رویدادها را مجازات کند.

در این خبرنامۀ مشترک همچنان تصریح شده است، اگر طالبان اراده‌یی برای صلح دارند، باید خشونت‌ها را متوقف کنند، دست از کشتار غیرنظامیان و تخریب تأسیسات عامه بردارند.

این در حالی است که از حدود یک سال به این‌سو حمله‌های هدف‌مند در کشور به شدت افزایش یافته است. طالبان مسوولیت این حمله‌ها را بر عهده نمی‌گیرند، اما مسوولان نهادهای امنیتی کشور، این گروه را پشت حمله‌های هدف‌مند می‌دانند.