Screenshot_20210524-122357_WhatsApp

نود هزار جلد کتاب درسی در مکتب‌های جوزجان توزیع شد

neshananews

24 May 2021

مسوولان ریاست معارف ولایت جوزجان، می‌گویند که در حدود ۹۰ هزار جلد کتاب درسی، ۲ هزار و ۱۹۰ پایه میز و چوکی، برای دانش‌آموزان مکتب‌های سه ولسوالی ولایت جوزجان از سوی دفتر “اکتید” و با هماهنگی ادارۀ معارف این ولایت توزیع‌شده است.

عبدالرحیم سالاری، رییس ادارۀ معارف ولایت جوزجان، امروز (دوشنبه سوم جوزا) در صحبت با خبرگزاری نشانه، می‌گوید که این مقدار کتاب‌های درسی، میز و چوکی برای دانش‌آموزان ولسوالی‌های آقچه، فیض‌آباد و منگجیک توزیع‌ شده است. آقای سالاری، می‌افزاید که با توزیع این مواد، نیازمندی‌های ۵۸ مکتب در این سه ولسوالی برطرف شده است. رییس ادارۀ معارف ولایت جوزجان، خاطر نشان می‌سازد که با کمک دفتر “اکتید” بخشی از نیازمندی‌های معارف جوزجان حل‌شده است.

در همین‌ حال امان‌الله امین، مسوول ولایتی دفتر “اکتید” در ولایت جوزجان، بیان می‌کند که این کمک‌ها برای شماری از دانش‌آموزانی صورت گرفته است که آن‌ها در دور نخست همه‌گیری کرونا در قرنطینه قرار گرفتند. آقای امین، اضافه می‌کند که برنامۀ آن‌ها برای مکتب‌های ولسوالی‌های دور دست ولایت جوزجان، طرح‌ریزی‌ شده است. مسوول ولایتی دفتر “اکتید” اشاره می‌کند که این کمک بیش از ۱۱ میلیون افغانی هزینه برداشته است.

موسسۀ غیردولتی “اکتید” در بخش‌های ظرفیت‌سازی زنان و جوانان در ولایت جوزجان و شمار دیگری از ولایت‌های کشور فعالیت می‌کند. این دفتر در بخش انکشاف روستاها نیز در ولسوالی‌های دوردست ولایت جوزجان فعالیت دارد.

مسوولان ریاست معارف ولایت جوزجان، خاطر نشان می‌سازند که در حدود ۷۰ درصد از دانش‌آموزان معارف این ولایت با مشکل نبود کتاب روبرو هستند. همچنان به اساس آمار ادارۀ معارف این ولایت در حدود ۴۰ درصد از مکتب‌های ولایت جوزجان میز و چوکی نیز ندارند.