خروج سربازان امریکایی

نیویورک تایمز: 3 ‌هزار و 500 سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند

neshananews

15 March 2021

روزنامۀ امریکایی نیویورک تایمز در گزارشی آورده است که برنامۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر اساس زمان‎‌بندی ادارۀ پیشین این کشور به پیش نرفته است.

این روزنامه امروز (دوشنبه، 25 حوت) گزارش می‌دهد که واشنگتن حدود یک هزار سرباز بیشتری را در افغانستان نگه‌داشته است. در گزارش این روزنامه آمده است که بر اساس برنامۀ دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، شمار سربازان امریکایی در افغانستان تاکنون باید به کمتر از 2 هزار و 500 تن می‌رسید.

اما بر اساس این گزارش، ادارۀ رییس‌جمهور بایدن این زمان‌بندی را کنار گذاشته و حدود 3 هزار و 500 سرباز امریکایی را تا این دم در افغانستان نگه‌داشته است.

در گزارش نیویورک تایمز همچنان آمده است که ادارۀ آقای بایدن ممکن است برنامۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را کنار بگذارد. جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا در نخستین دیدارش از پنتاگون که حدود دو ماه پیش صورت گرفت از احتمال کنار گذاشتن برنامۀ خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تا اوایل ماه «می» میلادی خبر داد.

وزیر خارجۀ امریکا اما به تازه‌گی گفته است که واشنگتن چندین گزینۀ دیگری را در پیوند به افغانستان از جمله خروج کامل از این کشور تا ماه «می» میلادی را بررسی می‌کند.

بر اساس موافقت‌نامۀ صلح دوحه که در اوایل سال گذشتۀ میلادی میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شد، نیروهای خارجی می‌بایست تا اول ماه «می» سال 2021 میلادی افغانستان را ترک کنند.