مجیب خلوتگر

نی: هشدار همزمان حکومت و طالبان به رسانه‌ها آزادی بیان را محدود می‌سازد

neshananews

05 May 2021

نی یا نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که هشدار همزمان ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان و گروه طالبان به رسانه‌ها آزادی بیان را در کشور محدود می‌سازد.

دفتر نی امروز (چهارشنبه، پانزدهم ثور) با نشر خبرنامه‌یی از هشدار همزمان ریاست عمومی امنیت ملی و گروه طالبان به رسانه‌ها انتقاد کرده است. در خبرنامۀ دفتر نی آمده که هشدار حکومت و طالبان وحشتی را در میان خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی شدت خواهد بخشید.

این نهاد خطاب به طالبان می‌گوید که رسانه‌های افغانستان در مطابقت با قوانین نافذۀ کشور فعالیت می‌کنند و عمل‌کرد این نهادها از سوی این گروه نباید «یک‌جانبه» تلقی شود.

بنابر این خبرنامه، هدف قرار دادن خبرنگاران برخلاف قوانین جنگ و کنوانسیون‌های بشردوستانۀ بین‌المللی است و این گروه نباید علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی در کشور اقدام کند.

دفتر نی همچنان از ریاست عمومی امنیت ملی کشور می‌خواهد که نسبت به ادعای خود مبنی بر تبلیغ شماری از رسانه‌ها و کارشناسان به نفع طالبان، توضیح دهد و اسناد کافی ارایه کند.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان بامداد امروز در رشته‌یی از تویت‌ها شماری از رسانه‌های کشور را به نشرات یک‌جانبه متهم کرده است. طالبان به همۀ رسانه‌های کشور هشدار داده‌اند که در صورت نشرات یک‌جانبه با رویکرد آنان مواجه خواهند شد.

همزمان با این، عارف رحمانی، عضو مجلس نماینده‌گان به نقل از احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی کشور می‌گوید که شماری از رسانه‌ها و آگاهان امور سیاسی در رسانه‌ها به نفع طالبان تبلیغ می‌کنند. او هشدار داده است که ریاست عمومی امنیت ملی با این رسانه‌ها و افراد برخورد قانونی خواهد کرد.

از سوی دیگری در چند ماه گذشته موجی از کشتار خبرنگاران و فعالان رسانه‌ها در کشور به راه افتاده است. ادعا می‌شود که طالبان پشت این حمله‌ها قرار دارند.