IMG-20200215-WA0021

هسته‌گذاری القاعده و تشدید جنگ در شمال

محمدجان آریا

15 February 2020

در یک سال پسین خبرهایی مبنی بر حضور جنگ‌جویان القاعده و داعش در ولایات سرپل و فاریاب وجود داشت. در همین حال ژنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری در محفل فرهنگی گرامی‌داشت از زادروز امیر علی شیر نوایی در شبرغان در پیوند به این موضوع چنین می‌گوید: “گروه القاعده در ولایت سرپل مصروف آموزش جنگ‌جویان خود است و پسر طاهر یولداش همراه با قرقیزها، قزاق‌ها و تاجکستانی‌ها در کوه‌های سرپل تا غورماچ، فاریاب و تیربند ترکستان جابه‌جا شده‌اند.”

در یک ماه اخیر ژنرال اسکات میلر فرماندۀ نیروهای امریکایی در افغانستان، اسدالله خالد وزیر دفاع کشور و همچنان  هیبت‌الله علیزی فرماندۀ جدید قول اردوی 209 شاهین همراه با ژنرال دوستم به خاطر راه‌اندازی عملیات‌ بر علیه مخالفین بحث و گفت‌وگو نموده‌اند.

معاون نخست ریاست جمهوری در سخنرانی خود از تشدید جنگ در شمال صحبت کرده گفت: “به بهانۀ صلح روز به روز راه‌های ولسوالی‌های ما مسدود می‌شود و تمام ولسوالی‌ها زیر تهدید بُلند امنیتی قرار دارند و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی روز به روز در حال سقوط‌اند.”

ژنرال دوستم به مخالفین مسلح دولت هشدار می‌دهد در صورتیکه به زود‌ترین فرصت صلح نشود؛ از نشانی دولت تمام شمال کشور از وجود مخالفین مسلح دولت پاک‌سازی خواهد شد و دولت آخرین فشار نظامی را بر علیه آن‌ها وارد می‌کند.

به باور ژنرال دوستم جنگ بعد از ماه حمل در شمال و شمال‌شرق کشور شدیدتر می‌‌گردد و مخالفین مسلح دولت در حال آماده‌گی‌اند. آقای دوستم می‌افزاید که دولت نیز آماده‌گی‌های لازم را برای مقابله با مخالفین مسلح در نظر گرفته است و نیروهای خود را در مناطق آسیب‌پذیر جابه‌جا نموده است.

قبلا نقیب‌الله فایق والی ولایت فاریاب نیز نگرانی خود را از حضور داعش در ولایت فاریاب ابراز نموده بود.

به باور آقای دوستم باید هم‌زمان برنامۀ صلح و جنگ با مخالفین مسلح دولت موازی پیش‌ برود و دولت افغانستان از نشانی پایگاه ملی با طالبان مسلح گفت‌وگو نماید.