صدیق صدیقی

هشدار ارگ به طالبان: افزایش خشونت‌ها در کشور به روند صلح آسیب می‌رساند

neshananews

23 June 2020

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور غنی از رهایی 3هزار و 600 زندانی گروه طالبان از زندان‌های کشور خبر می‌دهد و هشدار می‌دهد که ادامۀ خشونت‌ها از سوی این گروه، به روند صلح آسیب می‌رساند. سخنگوی رییس‌جمهور غنی از طالبان می‌خواهد که هرچه زودتر برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اعلام آماده‌گی کنند.

سخنگوی رییس‌جمهور غنی امروز (سه‌شنبه، سوم سرطان) در یک نشست خبری در کابل ضمن نکوهش تیرباران کردن پنج کارمند دادستانی کل در ولسوالی «ده‌سبز» کابل می‌گوید: «خشونت به هر میزانی که باشد، به زنده‌گی مردم افغانستان و تلاش‌های صلحی که حکومت و مردم افغانستان در پیش گرفته‌اند، آسیب می‌رساند.» به گفتۀ او، به هر میزانی که خشونت‌ها از جانب طالبان افزایش یابد، باورمندی‌ دولت و شهروندان نسبت به تعهد طالبان به روند صلح ضعیف می‌شود.

آقای صدیقی می‌افزاید که راه‌اندازی صدها حمله از سوی طالبان در یک هفتۀ پسین نشان‌دهندۀ این است که این گروه با  افزایش حمله‌های‌شان هنوزهم به خواست مردم افغانستان که بر قراری صلح پایدار و ختم خشونت در افغانستان است، تعهد ضعیف دارند. او خاطرنشان می‌سازد که این تعهد ضعیف طالبان در برابر روند صلح در حالی است که دولت افغانستان گام‌های مهم، بزرگ و اساسی را برای صلح برداشته است. به گفتۀ او، هر اقدامی که در قسمت صلح نیاز بود، از سوی رهبری حکومت افغانستان صورت گرفته است و دولت همچنان تعهد داده که جنگ به گونۀ دایمی خاتمه پیدا کند.

صدیقی همچنان می‌گوید که حکومت افغانستان آماده‌گی‌ها را برای وارد شدن به مرحلۀ مذاکرات مستقیم گرفته و گام‌های مهمی را در این راستا برداشته است. او می‌افزاید که توقع حکومت و جامعه جهانی از طالبان این است که آنان نیز در تناسب با اقدامات دولت افغانستان گام بردارند، تعهد خود را برای صلح نشان بدهند، از افزایش خشونت‌ها دست بردارند و وارد روند مذاکرات مستقیم شوند.

این درحالی است که دفتر شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده است که هفتۀ گذشته در نوزده سال گذشته «خونین‌ترین» هفته بوده است. در خبرنامۀ این شورا که دیروز (دوشنبه، دوم سرطان) نشر شد آمده است که تنها در یک هفتۀ گذشته ۲۹۱ نیروی امنیتی و دفاعی در نتیجۀ ۴۲۲ حملۀ طالبان کشته شده و 550 نظامی دیگر زخمی شده‌اند. هرچند قرار بود مذاکرات مستقیم دولت با طالبان در هفتۀ گذشته آغاز شود، اما منابع طالبان می‌گویند که این مذاکرات به دلیل عدم رهایی پنج هزار زندانی این گروه، به تعویق افتاده است. سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید که تا کنون 3هزار و 600 زندانی این گروه از زندان‌های کشور آزاد شده و زندانیان دیگر این گروه نیز به زودی آزاد خواهند شد.