اکمل سمسور

هشدار وزارت صحت: اگر از ماسک استفاده نشود 90 هزار شهروند دیگر به کرونا مبتلا می‌شوند

neshananews

26 November 2020

همزمان با رسیدن موج دوم ویروس کرونا، وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد در صورتی که شهروندان کشور به گونۀ گسترده از ماسک استفاده نکنند، نود هزار تن دیگر به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز (پنج‌شنبه، ششم قوس) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که در حال حاضر تنها 30 درصد شهروندان کشور از ماسک استفاده می‌کنند. آقای سمسور می‌افزاید که در جریان دو هفتۀ گذشته میزان موارد مثبت ویروس کرونا در کشور در مقایسه به هفته‌های گذشته دو برابر افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت صحت عامه توضیح می‌دهد که تا دو هفتۀ گذشته تنها 800 واقعۀ در هفت روز نزد این وزارت ثبت می‌شد، اما اکنون این رقم به حدود یک‌هزار و 600 واقعه رسیده است. به گفتۀ او، شمار موارد فوتی ناشی از ویروس کرونا نیز در این دو هفته از 43 مورد به 70 مورد افزایش یافته است.

اکمل سمسور خاطرنشان می‌سازد که بر اساس پیش‌بینی این وزارت، اگر استفاده از ماسک در کشور عمومی نشود، بیش از 90 هزار شهروند کشور در موج دوم ویروس کرونا، آلوده به ویروس خواهند شد. به سخن او، پیش‌بینی شده است که در این دور بیش از شش هزار نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خواهند باخت.

سخنگوی وزارت صحت عامه اطمینان می‌دهد در صورتی که 95 درصد شهروندان کشور از ماسک استفاده کنند، میزان ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش خواهد یافت و این پیش‌بینی می‌تواند اشتباه ثابت شود. از همین‌رو، مسوولان وزارت صحت عامه از شهروندان می‌خواهند که به گونۀ گسترده از ماسک استفاده کنند.

گفتنی است که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در کشور در پنجم ماه حوت سال گذشته در ولایت هرات ثبت شد. سپس موج اول این ویروس در سرتاسر کشور گسترش یافت. پس از حدود چهار ماه کاهش واقعات مثبت این ویروس در کشور، هفتۀ گذشته موج دوم این ویروس آغاز شد. وزارت صحت عامه شهروندان را به استفادۀ گسترده از ماسک و رعایت تدابیر بهداشتی برای مقابله با این ویروس، فرا می‌خواند.