مذاکرات

هیأت‌های مذاکراتی دولت و طالبان روی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح توافق کردند

neshananews

23 November 2020

منابع آگاه از جریان گفت‌وگوهای مقدماتی صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر می‌گویند که هیأت‌های مذاکراتی دو طرف روی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح به توافق رسیده‌اند.

یک منبع معتبری که نمی‌خواهد نامش در این گزارش درج شود، بامداد امروز (دوشنبه، سوم قوس) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان توافق کرده‌اند که توافق‌نامۀ امریکا و طالبان در دوحه، اعلامیۀ مشترک کابل – واشنگتن و قطع‌نامۀ بیستم حوت شورای امنیت سازمان ملل در مورد صلح افغانستان، اساس مذاکرات صلح قرار بگیرند.

منبع می‌افزاید که این توافق در دیدار رو در رو میان معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و مولوی عبدالحکیم منیب، رییس هیأت مذاکراتی گروه طالبان صورت گرفته است. به گفتۀ این منبع، پیش از همه‌گانی شدن این توافق، معصوم استانکزی در یک سفر اعلام ناشده به کابل آمده است تا حمایت رییس‌جمهور غنی را به این توافق جلب کند. به گفتۀ او، در صورت موافقت رییس جمهور غنی، موضوع توافق هیأت‌های مذاکراتی در روزهای نه چندان دور همه‌گانی خواهد شد.

این در حالی است که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان از اواخر ماه سنبله به این‌سو روی نهایی کردن کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح که گفته می‌شود حاوی 20 ماده است، رأی‌زنی می‌کنند. گفته می‌شود که توافق جاری به کمک دولت قطر که نقش تسهیل‌کنندۀ مذاکرات را بر عهده دارد، حاصل شده است.

این در حالی است که مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا نیز دو روز پیش به دوحه رفت و با اعضای هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان به گونۀ جداگانه دیدار کرد. آقای پومپیو خاطرنشان می‌سازد که او به اعضای هیأت‌های مذاکراتی توصیه کرده است که به گفت‌وگو ادامه دهند تا به یک نتیجۀ مطلوبی برسد.