هیات مذاکره کننده

هیأت مذاکره‌کننده: در جریان گفت‌وگوهای صلح «موارد لازم» با شهروندان در میان گذاشته می‌شود

neshananews

15 August 2020

هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت می‌گوید که در جریان مذاکرات مستقیم با گروه طالبان، موارد لازم را با شهروندان کشور در میان خواهند گذاشت. دفتر رسانه‌یی شورای عالی مصالحۀ ملی در خبرنامه‌یی می‌گوید که اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت این موضوع را امروز (شنبه، ۲۵ اسد) در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس این شورا مطرح کرده‌اند. هیأت مذاکره‌کننده در این دیدار همچنان دربارۀ جریان کار هیأت، آماده‌گی‌ها برای آغاز گفت‌وگوها، اجندای گفت‌وگوها، اطلاع‌رسانی، اصول و روند کار به آقای عبدالله گزارش داده‌اند.

در خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی آمده است که اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح اطمینان می‌دهند که آماده‌گی‌های آنان بر اساس فیصلۀ‌ لویه‌جرگۀ مشورتی صلح تنظیم و ترتیب شده است. این هیأت همۀ مسایل را جهت پیشبرد امور و انسجام بیش‌تر برنامه‌ها در چهار کمیتۀ جداگانه تقسیم‌بندی کرده است. خبرنامه می‌افزاید که این تقسیم‌بندی در زمینۀ آماده‌گی مذاکرات، اجندا مذاکرات، موارد حقوقی و فقهی، گروه‌های آسیب‌پذیر و قربانیان جنگ و اطلاع‌رسانی تمرکز دارند.

شورای عالی مصالحۀ ملی خاطرنشان می‌سازد که اعضای هیأت مذاکره‌کننده صلح در این دیدار تأکید کرده‌اند که در جریان مذاکرات «موارد لازم» به اطلاع مردم افغانستان رسانیده می‌شود و آنان اطمینان می‌دهند که «در زمینۀ اطلاع‌رسانی کارشیوۀ مشخصی آماده شده است که طبق آن پوشش خبری صورت می‌گیرد.»

این در حالی است که دفتر «نی» حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان دو روز پیش با نشر اعلامیه‌یی گفته است که مذاکرات صلح افغانستان باید در حضور رسانه‌های ملی و بین‌المللی انجام شود.